زمان انتظار دانش‌آموختگان برای کار باید از چهار سال به شش ماه کاهش یابد

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: ما نیز مانند کشورهای توسعه یافته باید زمان انتظار دانش آموختگانمان برای کار و خدمت به جامعه را از سه یا چهار سال به پنج تا شش ماه تنزل دهیم و برای این کار مهارت آنها را ارتقا دهیم.
کد خبر : 18245
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 خرداد 1399 - 11:52
زمان انتظار دانش‌آموختگان برای کار باید از چهار سال به شش ماه کاهش یابد

پایگاه خبری البرزما- علی اوسط هاشمی در حاشیه بازدید از کارگاه‌های مهارتی مرکز تربیت مربی و پژوهش‌های سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در کرج، در جمع خبرنگاران اظهار کرد:  علی رغم اینکه این مرکز آموزشی دارای  حدود ۱۸ دپارتمان تخصصی است اما نتوانسته خود را با تکنولوژی به روز و تقاضای بازار منطبق کند.

وی با تاکید بر اینکه به روزرسانی تجهیزات و امکانات این مجموعه باید در اولویت قرار بگیرد، گفت: این اتفاق باید در بازه زمانی مناسب و بر اساس نیازهای موجود صورت بگیرد.

وی افزود: با نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان جهش تولید باید بیش از پیش به  برونگرا و درونزا بودن اقتصاد آن هم در شرایط سخت تحریم توجه کنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با اشاره به رویکرد این سازمان برای حرکت  مرکز تربیت مربی در مسیر تحقق شعار امسال  گفت: مرکز تربیت مربی نقش جریان سازی در سیستم فنی و حرفه ای کشور دارد به همین دلیل باید از ظرفیت‌های آن برای تحقق شعار سال بهره ببریم.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۵۸۰۰ مربی سازمان فنی و حرفه ای و  ۱۲ هزار و ۷۰۰ مربی آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در کشور فعالیت دارند که  سازمان‌ها و شرکت‌های تولیدی  نیاز خود را از طریق توان و تخصص این افراد مهارت دیده  برطرف می کنند.

به گفته اوسط هاشمی حرکت به سوی بازسازی، بازنگری و بروزرسانی در مجموعه های مهارتی برای معنا دادن به حقوق شهروندی مهم است و این اراده اکنون وجود دارد تا سهم مهارت متناسب با وزن تاریخی آن مورد عنایت سازمان بودجه و برنامه کشور قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بنا شده پایه ریزی خوبی در برنامه هفتم توسعه کشور صورت گیرد تا مهارت به وزن خود دست پیدا کند، افزود: مهارت آموزی باید  یک گفتمان ملی تبدیل شود.

این مسئول اضافه کرد: این ضعف ما بوده و نگاه توسعه ای به مهارت محوری هنوز عملیاتی نشده و طی دهه های قبل نگاه‌ها به سوی مسیر دانشگاهی و کسب مدرک آن بوده است.

وی با تاکید بر اینکه امروز جامعه به نیروی توانمند نیاز دارد، گفت: در این میان ارتباط بازار ما با وجود ارتباط با ۱۳ تا ۱۴ اتاق بازرگانی استان ها با خلاء روبرو است، در حالی که هر جا نیروی مهارتی باشد از بیکاری سخن به میان نخواهد آمد.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور گفت: ما نیز مانند کشورهای توسعه یافته باید زمان انتظار دانش آموختگانمان برای خدمت به جامعه را از سه یا چهار سال به پنج تا شش ماه تنزل دهیم و برای این کار مهارت آنها را ارتقا دهیم.

وی اظهار کرد: بدون شک با توانمند سازی و مهارت آموزی و استعداد یابی درست و قابلیت افراد به راحتی شکوفا می‌شود.

وی با بیان اینکه به تمامی مراکز فنی و حرفه ای استانی مشتمل بر مراکز ثابت دولتی و آزاد ابلاغ کرده‌ایم که مجوز دارند تا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی همانند سایر دانشگاه‌ها، مدارس و موسسات آموزشی برای آغاز فعالیت‌های مهارتی اقدام کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.