عرضه مرغ پیر در پرنده فروشی‌های میدان کرج!

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرج ضمن بررسی معضلاتی که واحدهای پرنده‌فروشی‌ در میدان کرج ایجاد می‌کنند، گفت: امکان انتقال بیماری‌های مشترک وجود دارد.
کد خبر : 17985
تاریخ انتشار : دوشنبه 22 اردیبهشت 1399 - 12:35
عرضه مرغ پیر در پرنده فروشی‌های میدان کرج!

پایگاه خبری البرزما- از میدان کرج به سمت پارک چمران که می روید تعداد زیادی مغازه فروش حیوانات و پرنده فروشی می‌بینید که سال‌ها است به یک آنتی برند برای میدان کرج تبدیل شده و بوی نامطبوع ناشی از آنها، اولین تصویر ورودی شهر ما برای رهگذران است در حالی که وجود قدیمی ترین سینمای شهر، پل تاریخی صفوی و قلعه صمصام السلطنه در این منطقه باید دلیلی باشد تا مسئولان نگاهی عمیق به آبادانی آن داشته باشند.
واحدهای پرنده فروشی میدان کرج دارای پروانه کسب فروش پرندگان زینتی از جمله مرغ عشق، قناری و یا طوطی هستند اما این واحدها، اقدام به فروش پرندگان بومی و یا حتی وحوش می‌کنند. طبق اعلام اداره کل دامپزشکی استان البرز سال ۹۶ همین پرندگان بومی موجب انتقال بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان به استان البرز و معدوم‌سازی بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار قطعه از طیور صنعتی ازجمله مرغ تخم‌گذار و مرغ مادر شدند.مشکلات ناشی از وجود این پرنده فروشی‌ها در ورودی شهر کرج باعث شد با محمود خدری، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرج گفتگویی ترتیب دهیم که در ادامه می‌خوانید.
پرونده قضائی پرنده فروشی‌ها باز است
وی با اشاره به اینکه در گذشته ۲۰ پرنده فروشی در این محدوده فعالیت داشتند که اکنون این تعداد به ۱۳ واحد صنفی رسیده است، گفت: حدود ۱۰ سال است که به دلیل رعایت نکردن برخی مسائل، چند نهاد اجرایی شهرستان از جمله شهرداری، دامپزشکی، محیط زیست و بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با مالکان این واحدهای صنفی و برخی فعالیت‌های غیرمجاز آنها دچار مشکل هستند.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرج بیان کرد: یک بخش از مشکلات ایجاد شده به دنبال فعالیت پرنده فروشی‌ها، فروش و کشتار طیور از جمله مرغ و خروس است که نظارت و رسیدگی به آن با دامپزشکی است.
خدری افزود: تاکنون چندین مرتبه شکایاتی علیه آنها تنظیم و حتی این موارد دادگاهی نیز شده است؛ در حال حاضر نیز پرونده آنها در دادستانی مفتوح است و به دفعات تعهداتی از مالکان این واحدهای صنفی اخذ شده، حتی اخطار پلمب نیز برای این پرنده فروشی‌ها ابلاغ شده است.
پروانه فعالیت پرنده فروشی‌ها باطل نشد!
وی گفت: در آخرین تصمیمات اخذ شده در سطح ستاد شهرستانی که به بررسی فعالیت مشاغل مزاحم شهری می‌پردازد، قرار بر این شد که پروانه فعالیت این پرنده فروشی‌ها باطل شده و به مکان دیگری منتقل شوند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرج توضیح داد: پروانه صادر شده توسط اتحادیه مربوطه برای این واحدهای صنفی در خصوص فروش پرنده‌های زینتی است، اما شاهد عرضه و فروش مرغ و خروس در این پرنده فروشی‌ها هستیم، به همین دلیل است که با فعالیت آنها مشکل داریم.

خدری با اشاره به نگرانی از فروش طیور از جمله مرغ و خروس در این پرنده فروشی‌ها، گفت: آنها با این اقدامات موجب انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام از جمله آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان می‌شوند، از طرفی مردم نیز برای قربانی کردن به کشتن مرغ و خروس روی آورده‌اند و متأسفانه مراقب سلامتی خود به دلیل مسائلی مانند انتقال بیماری از طریق این دسته از طیور نیستند.
کوتاهی شهرداری کرج در ایجاد بازارچه‌ای برای پرنده فروشی‌ها
وی تاکید کرد: اگر مردم با دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند و کمتر قربانی کردن مرغ و خروس را انجام دهند، به تبع با کاهش تقاضای کشتار طیور شاهد کم شدن عرضه مواردی مانند فروش مرغ و خروس در این پرنده فروشی‌ها هستیم.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرج در بخش دیگری با تاکید بر اینکه قرار بود شهرداری کرج بازارچه‌ای برای فعالیت این پرنده فروشی‌ها اختصاص دهد اما تاکنون این مهم محقق نشده است، افزود: وقتی این بازارچه ایجاد شود و بر اساس آن پرنده فروشی‌ها پروانه فعالیت دریافت کنند، آن زمان مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی نیز در آن محل مستقر می‌شوند تا مراقبت‌های لازم در خصوص کنترل سلامت پرنده‌های زینتی عرضه شده در پرنده فروشی‌ها اعمال شود.

خدری با اشاره به اینکه پرنده فروشی‌های حوالی میدان کرج برای استعلام جواز کار خود نیاز به تأیید دامپزشکی دارند، گفت: حدود یکسال است که طبق دستور دادستانی این استعلام‌ها را ارائه نمی‌دهیم؛ چون قرار شده پروانه کار این پرنده فروشی‌ها باطل شده و بعد از انتقال به مکان جدید پروانه دیگری برای فعالیت آنها صادر شود.
وی با توضیح اینکه در این پرنده فروشی‌ها شاهد عرضه مرغ‌های پیری هستیم که متأسفانه بحث سلامت آنها مشخص نیست، افزود: متأسفانه تا زمانی که مردم تقاضای خرید این طیور و کشتار آن برای قربانی کردن را دارند، شاهد عرضه آن در پرنده فروشی‌های کرج هستیم.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرج با تاکید بر اینکه روزانه ۲ تا ۳ وانت بار بالغ بر ۳۰۰ تا ۴۰۰ مرغ را میان پرنده فروشی‌های حوالی میدان کرج توزیع می‌کنند، عنوان کرد: به دفعات تعداد زیادی از این وانت بارها را توقیف کرده‌ایم.
لزوم ایجاد بازارچه‌ای بیرون از شهر
وی با این توضیح که ۱۳ پرنده فروشی حوالی میدان کرج اوایل سال گذشته پلمب شده و برای یک هفته از فعالیت این واحدهای صنفی جلوگیری شد، افزود: آن زمان حتی با وجود تذکرات دادستانی مبنی بر خالی کردن آن واحدهای صنفی از عرضه مرغ و خروس، باز هم شاهد فروش آن در این پرونده فروشی‌ها بودیم و به همین دلیل واحدهای صنفی مذکور چند روزی پلمب شدند.

به گفته رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کرج به دلیل جلوگیری از تلف شدن پرندگان زینتی و طیور عرضه شده در پرنده فروشی‌های حوالی میدان کرج نمی‌توان پلمب این واحدهای صنفی را برای مدت طولانی اجرایی کرد و تنها راهکار حل معضلات ایجاد شده به دلیل برخی فعالیت‌های این پرنده فروشی‌ها، انتقال واحدهای صنفی مذکور به یک بازارچه تحت نظارت و خارج از مرکز شهر است.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.