ولایتی: ایران هیچ مذاکره ای با دولت ترامپ نمی کند

پایگاه خبری البرزما – مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و فرستاده ویژه رئیس جمهوری اعلام کرد: ایران هیچ دیدار و مذاکره ای با مقام های دولت ترامپ و سایر مقام های آمریکا نخواهد داشت.ولایتی در پاسخ به سئوال خبرنگار رویترز انگلیس که آیا امکان دیدار دوجانبه با ترامپ و سایر مقام های

کد خبر : 13015
تاریخ انتشار : شنبه 23 تیر 1397 - 11:14
ولایتی: ایران هیچ مذاکره ای با دولت ترامپ نمی کند

پایگاه خبری البرزما – مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و فرستاده ویژه رئیس جمهوری اعلام کرد: ایران هیچ دیدار و مذاکره ای با مقام های دولت ترامپ و سایر مقام های آمریکا نخواهد داشت.ولایتی در پاسخ به سئوال خبرنگار رویترز انگلیس که آیا امکان دیدار دوجانبه با ترامپ و سایر مقام های آمریکایی برای کاهش رویارویی وجود دارد، اظهار داشت: اصلا بنا نداریم با آمریکا مذاکره کنیم، بنابراین اگر مقام های آمریکایی در این توهم هستند که با آنها می خواهیم مذاکره کنیم، بدانند که ترامپ و سایر مقام های این کشور را قابل برای خطاب قرار دادن نمی دانیم.
وی افزود: آمریکا برجام را که به تایید شورای امنیت رسیده بود، نقض کرد؛ آیا باید با این کشور مذاکره کنیم تا مقداری حرف های بدون پشتوانه را به ما تحویل بدهند؟
مشاور مقام معظم رهبری در پاسخ به سئوال دیگر رویترز که ایران چگونه می خواهد نفت به روسیه بفروشد، گفت: ارتباط بین ایران و روسیه درباره فروش نفت به این صورت است که نفت را از چاه استخراج می کنیم و می فروشیم و مبلغ آن را دریافت کرده ایم.
وی ادامه داد: درباره مشکلاتی که در فروش نفت خواهیم داشت، عادت کرده ایم و هیچ مشکلی را غیرقابل حل نمی دانیم، این وضع که با تحریم ممکن است بروز کند سختی دارد اما می دانیم چطور بازاریابی و فروش داشته باشیم.
ولایتی تصریح کرد: ایران با سه شرکت روسی قرارداد نفتی دارد و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که روسیه می تواند در ایران سرمایه گذاری عمده کند.

** اگر ایران از خلیج فارس نفت صادر نکند، کشورهای دیگر هم نمی توانند
ولایتی در پاسخ به سئوال خبرنگار ریانووستی روسیه که پرسید برخی مقام های ایرانی از امکان بستن تنگه هرمز سخن گفته اند آیا ایران این مساله را جدی گفته و عواقب آن چه خواهد بود؟ افزود: روشن ترین و صریح ترین پاسخ به این سئوال را رئیس جمهوری ایران در سفر اخیر خود به اروپا بیان کردند.
وی گفت: آمریکا اعلام کرده که نمی گذارد ایران از خلیج فارس نفت صادر کند و پاسخ جمهوری اسلامی ایران که توسط روحانی بیان شد بسیار صریح بود، ما اگر نمی توانیم از خلیج فارس نفت صادر کنیم دیگر کشورها نیز نمی توانند نفت صادر کنند.

** ناتو در صورت استقرار نیرو در سوریه شکست می خورد
مشاور مقام معظم رهبری در پاسخ به سئوال شبکه سحر تی وی که دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در مورد امکان استقرار نیروی ناتو در مرز سوریه و ترکیه را جویا شد، گفت: بدون تردید از این تصمیمات بی خردانه زیاد گرفته می شود ولی تاکید دارم که این رویای آشفته ناتو به ریاست ترامپ تعبیر نخواهد شد.
وی ادامه داد: اینها تروریست هایی را تربیت کردند که دولت سوریه را سرنگون کند اما دیدیم که بعد از هفت سال شکست خوردند، هم اینک خودشان می خواهند با سوریه مستقیما بجنگند.
ولایتی افزود: آنها می دانند که جبهه مقاومت متشکل از ایران، سوریه، عراق و جنبش حزب الله لبنان اجازه نمی دهند نیروهای ناتو در مرز سوریه مستقر شوند و چنین اقدام غیرقانونی انجام گیرد.
وی تصریح کرد: اینها می خواهند ببینند آیا می توانند این کار را (استقرار نیروی نظامی) در مورد اوکراین و پاکستان نیز انجام دهند.
ولایتی گفت: آمریکا با 600 هزار نیرو در ویتنام موفق نشد بنابراین ناتو هم باید بداند که حضورش در سوریه باتلاقی خواهد بود و رزمندگان مقاومت در این کشور منتظرند که جوابی تاریخی به چنین حضوری بدهند.

**ترامپ فرد غیرمنطقی و غیرقابل پیش بینی است
ولایتی در پاسخ به سئوال خبرنگار اسپوتنیک که پرسید آیا این موضوع صحت دارد که ایران در دوره ریاست جمهوری ترامپ با احترام بیشتری با آمریکا برخورد می کند، گفت: ترامپ فرد غیرقابل پیش بینی است.
وی با اشاره به دیدار آتی ترامپ با پوتین اظهار داشت: بعید است که ترامپ در مذاکره با رئیس جمهوری روسیه، روش منطقی در پیش بگیرد، در مقابل پوتین فردی منطقی، شجاع و قابل پیش بینی است و مواضعش روشن است و بر آن تاکید خواهد کرد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل ادامه داد: این ملاقات (دیدار پوتین و ترامپ) مهمی است و دنیا باید متوجه شود که ترامپ در صراط مستقیم حرکت نمی کند، مشکل ترامپ در اداره کشورش این است که دچار توهم شده است.
ولایتی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار اسپوتنیک درخصوص زیاده گویی یک قاضی آرژانتینی علیه وی گفت: اینکه یک قاضی بی نام و نشان از آرژانتین که حقوق بگیر موساد است اظهاراتی علیه من می کند، مهم نیست.
وی افزود: هیچ گاه انسان با مسئولیت، اعمال مهم سیاسی و امورات دوجانبه و چندجانبه را تحت تاثیر شایعات و اظهارات نامربوط قرار نمی دهد.

**برای سخنان رئیس رژیم صهیونیستی ارزشی قائل نیستیم
خبرنگار روزنامه کامرسانت روسیه از ولایتی پرسید دیروز هیات اسراییلی مسکو را ترک کرد و یک مقام اسراییلی گفت که روسیه به عقب نشینی نیروهای طرفدار ایران از منطقه مرزی سوریه با اسراییل کمک کرد، نظر شما چیست؟
ولایتی در پاسخ گفت: برای حرف های رئیس رژیم صهیونیستی (بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی) ارزشی قائل نیستیم.
وی افزود: نتانیاهو هر جا که می رود حرف های مختلفی می زند و کم کم شنوندگان سخنان وی کم شده اند و حتی غربی ها نیز از این شخص دوری می کنند، برای ما اهمیت ندارد که وی چه می کند.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تصریح کرد: برای ما روسیه مهم است، دولت جمهوری اسلامی ایران و روسیه در سوریه و با حزب الله لبنان در هماهنگی کامل با یکدیگر هستند و این ارتباط هیچ ربطی به رژیم صهیونیستی ندارد.

**روابط ایران و روسیه تحت تاثیر قرار نمی گیرد
ولایتی در پاسخ به سوال شبکه المیادین در مورد تاثیرات منفی بر روابط ایران و روسیه گفت: رابطه ایران و روسیه 500 سال قدمت دارد و به دوره حکومت ایوان چهارم در روسیه و شاه طهماسب بازمی گردد.
وی افزود: دو طرف عزم راسخ دارند به تثبیت و توسعه روابط استراتژیک ادامه دهند.
ولایتی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری و شخص پوتین بر توسعه روابط دو کشور اظهار داشت: این روابط هر روز عمق بیشتری پیدا می کند، روابط استراتژیک روابطی است که با قراردادهای جزئی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
وی با اشاره به دیدار خود با رئیس جمهوری روسیه و اشاره پوتین به توسعه همکاری های اقتصادی ایران و روسیه خاطرنشان کرد که در چهار سال آینده ممکن است تا 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش نفتی ایران صورت گیرد.
ولایتی همچنین به امضای قرارداد تسهیلات تعرفه تجاری با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره کرد و آن را برای توسعه روابط ایران با کشورهای عضو این اتحادیه مهم دانست.
وی همچنین به توسعه روابط و همکاری های دوجانبه با روسیه در عرصه هایی همچون دفاعی و نیز صنعتی و دانشگاهی اشاره و خاطرنشان کرد که آینده روابط ایران و روسیه بسیار درخشان است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.