ضرورت تخصیص ویژه برق به صنعت سیمان برای کاهش آسیب اصناف دیگر

رئیس اتحادیه مصالح فروشان کرج با اشاره به ایجاد تنش در بازار سیمان در نتیجه قطعی برق گفت: مسئولان با درنظر داشتن آسیب اصناف دیگر به تبع این موضوع در تخصیص ویژه برق به این صنعت تدبیر کنند.
کد خبر : 20710
تاریخ انتشار : پنجشنبه 31 تیر 1400 - 12:10
ضرورت تخصیص ویژه برق به صنعت سیمان برای کاهش آسیب اصناف دیگر

پایگاه خبری البرزما- مهرداد قدیمی اظهار کرد: از اسفند ۹۹ رکود بی سابقه ای در بازار مسکن و ساخت و ساز حاکم شد که در ۲۰ سال گذشته بی سابقه بود و باعث شد واحدهای صنفی حتی در تامین هزینه های جاری هم با مشکل مواجه شوند.

قدیمی گفت: رکود بی سابقه بازار مسکن و ساخت و ساز به کسب و کار اصناف زیادی  آسیب زد تا حدی که در تامین تعهدات پرداختی خود با مشکل مواجه شدند. در این شرایط همه واحدهای صنفی تعطیل نکردند اما عملا حتی هزینه های جاری خود را هم درآمد ندارند و در واقع با ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت فعال دارند.

وی با اشاره به افزایش بالای ۱۵۰ درصدی قیمت سیمان گفت: بقیه مصالح مانند آجر و سفال هم افزایش قیمت داشت اما با توجه به رقابت در بازار مجبور به رقابت معکوس و کاهش قیمت شدند.

قدیمی اضافه کرد: شن و ماسه هم حدود ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته و کرایه حمل کامیون هم ۱۰۰ درصد افزایش داشته که نهایتا” افزایش قیمت «سیمان، آهن، کرایه حمل و دیگر مصالح» باعث شده همه پروژه ها متوقف شده و رکود در بازار حاکم شود.

رئیس اتحادیه مصالح فروشان کرج با اشاره به عدم تقاضا برای خرید مسکن، گفت: به دلیل تغییر دولت و همچنین به دلیل رکود بازار سازنده ها تا روشن شدن وضعیت کشور، یا شروع به اجرای پروژه ها نکرده و یا دست نگه داشتند.

قدیمی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور ما روی بازار مسکن می چرخد، اظهار کرد: وقتی بازار مسکن رکود داشته باشد، قطعا” روی صنف های زیادی تاثیر می گذارد و همه آسیب می بینند و چرخه اقتصاد داخلی را دچار آسیب می کند.

وی در مورد ورود صنعت سیمان به بازار بورس گفت: عملا قیمت سیمان افزایش خیلی زیادی پیدا کرد که قبلا هم به دلیل وجود دلالان در بازار سیاه با همین افزایش قیمت به دست مصرف کننده می رسید. اما با وجود بورس و حذف واسطه های سیاه، باعث شد اگر سودی هم هست به کارخانه ها برسد و عملا بازار سیاه از بین برود و بازار شفاف شده است و این حرکتی منطقی بود اما جا داشت از سمت سازمان های مربوطه مدیریت شود و اجازه ندهندبه این سرعت قیمت سیمان افزایش داشته باشد، اما از طرفی با حذف بازار سیاه و دلالان اقدام خوبی انجام شد.

قدیمی با بیان اینکه قطعی برق در ماه های گذشته به کارخانه های سیمان آسیب زد، گفت: این موضوع باعث تنش در بازار سیمان شد و در حال حاضر سیمان در بازار موجود نیست. از مسئولان درخواست داریم سهیمه برق را به کارخانه های سیمان به نحوی تخصیص دهند که این مشکل گریبانگیر اصناف مختلف نشود.

رئیس اتحادیه مصالح فروشان کرج با اشاره به وجود کارخانه سیمان آبیک در البرز که بزرگترین کارخانه سیمان کشور و یکی از ظرفیت ها و افتخارات استان ماست گفت: باید در حوزه تامین انرژی و رفع نیازها، بیشتر به نیازهای این کارخانه توجه شود. گاها” در تابستان به دلیل قطعی برق و در زمستان به دلیل قطعی گاز این کارخانه دچار مشکل  می شود که تبعات آن به اصناف مختلف آسیب می زند.

قدیمی اظهار کرد: قطعی و نوسانات برق قطعا” به قطعات و تجهیزات هم آسیب می زند که به دلیل تحریم ها تامین آنها قطعا” دچار مشکل می شود که بعدها عوارض خود را نشان می دهد و در حال حاضر نکته ای که مهم است اینکه برق به این کارخانه برسد، چرا که اگر سیمان نباشد کل صنعت ساختمان می خوابد. این صنعت نباید به حال خود رها شود.

قدیمی با بیان اینکه در ۸ ماه گذشته که به عنوان رئیس اتحادیه شروع بکار کرده حدود ۱۱۵ جواز صادر شده، افزود: به سرعت در راستای ساماندهی واحدهای صنفی پیش می رویم و امیدواریم تا پایان سال همه واحدهای فاقد جواز را شناسایی و در سامانه ایرانیان اصناف کشور ثبت کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.