سد کرج تأمین‌کننده‌ی آب شرب تهران یا مخزن انباشت زباله؟!

سد کرج تأمین‌کننده‌ی آب شرب تهران یا مخزن انباشت زباله؟!

پایگاه خبری البرزما- سد امیرکبیر کرج که منبع تامین آب شرب پایتخت است این روزها شاهد انباشت ۵۰۰ تن زباله شناور در مخزن خود است.فتوکیان مدیر سد امیر کبیر کرج با اعلام این خبر گفت: زباله هایی که بر روی آب قرار دارد و با چشم دیده می شود بیشتر شامل بطری ها و کیسه های پلاستیکی، چوب، دمپایی و سایر لوازمی است که آب رودخانه حفاظت شده کرج با خود به مخزن سد آورده است.

وی افزود: هر ساله به ویژه با آغاز فصل گرما و حضور گردشگران در محور کندوان و کنار رودخانه کرج، حجم انبوهی از زباله هایی که مردم در رودخانه انداخته اند به مخزن سد آورده می شود که مناظر ناخوشایندی را پدید آورده است.

مسئول سد امیرکبیر کرج با اشاره به اینکه حفاظت این سد به عهده شرکت آب منطقه ای استان تهران است، به شیوه جمع آوری زباله ها اشاره کرد و گفت: هر ساله با برنامه ریزی های انجام شده مخزن سد در آغاز فصل تابستان به بالاترین سطح خود رسانده شده و در این زمان زباله های شناور با استفاده از جرثقیل به بیرون از مخزن سد انتقال داده می شود.

فتوکیان با اشاره به اینکه این سد یکی از منابع اصلی تامین آب شرب البرز و تهران است، گفت: لازم است که مردم هنگام حضور در کنار رودخانه از انداختن هرگونه زباله در مسیر آب خودداری کنند چون این کار با خطرات زیست محیطی و امنیت آب آشامیدنی همراه است.

سد امیر کبیر با بیش از ۲۰۰ متر ارتفاع توانایی ذخیره ۱۸۳ میلیون مترمکعب آب را در مخزن خود داشته و امسال این حجم به طور کامل پر شده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.