جزئیات میزان خسارات واردشده به بخش کشاورزی البرز اعلام شد

جزئیات میزان خسارات واردشده به بخش کشاورزی البرز اعلام شد

پایگاه خبری البرزما- معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت که سیلاب نوروزی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال به بخش های مختلف کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.مسعود کریمی با اشاره به بارش های سیل آسایی که از ابتدای سال جاری شاهد آن بودیم، افزود: سیلاب و آبگرفتگی ها به چهار حوزه بخش کشاورزی خسارت زده است.
وی اظهار داشت: ۹۸۰ هکتار از اراضی زراعی این استان خسارتی بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد دیده که بیشترین خسارت مربوط به شهرستان نظرآباد با ۷۴۰ هکتار می باشد.
وی گفت: این خسارت ناشی از طغیان رودخانه ها و هدایت آن ها به اراضی کشاورزی برای جلوگیری از ورود آن به محدوده شهری می باشد.
کریمی ادامه داد: همچنین پس از شهرستان نظرآباد، اراضی کشاورزی شهرستان های ساوجبلاغ با ۱۲۰ هکتار و اشتهارد با ۱۱۰ هکتار بیشترین خسارت سیل را در استان دیده اند.
وی به خسارات سیل در حوزه باغبانی اشاره کرد و افزود: در این بخش ۲۱۷ هکتار از باغات استان خسارتی بین ۱۵ تا ۷۰ درصد را متحمل شده اند که بیشترین خسارت مربوط به شهرستان ساوجبلاغ با ۷۵ هکتار و سپس شهرستان اشتهارد با ۶۰ هکتار می باشد.
وی یادآور شد که خسارت باغات اشتهارد از نظر درصدی ۱۵ درصد است که بیشتر به دلیل ورود سیلاب به باغ و آسیب به برخی درختان و خاک است.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی البرز به خسارات وارد شده در بخش دام، طیور و شیلات اشاره کرد و ادامه داد: تلف شدن ۴۰ راس گوسفند در طالقان، هفت راس دام سنگین در اشتهارد، ۲ تن ماهی قزل آلا در کرج و ۲ هزار و ۱۰۰ قطعه بچه ماهی در طالقان از جمله این خسارات بوده است.
وی بیان داشت: مجموع خسارات ریالی به این بخش یک میلیارد و ۷۲۰ میلیون ریال برآورد شده است.
کریمی عنوان کرد که علاوه بر این ها، سیل به تاسیسات و امور زیربنایی بخش کشاورزی در شهرستان ها خسارتی وارد کرده که از جمله به جاده های بین مزارع، چاه های آب کشاورزی، تاسیسات و ادوات کشاورزی خسارتی بالغ بر ۵۹ میلیارد ریال تخمین زده شده است.
وی با بیان اینکه به طیور استان خسارتی وارد نشده در خصوص تامین خسارات وارده به کشاورزان، گفت: خسارت بخشی از این کشاورزان از طریق بیمه پرداخت می شود.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی البرز افزود: از آنجا که هدایت سیل به اراضی زراعی و باغی به صورت عمدی برای حفظ روستاها انجام شده، بایستی این خسارت ها از طریق مدیریت بحران تامین شود.
استان البرز حدود ۶۸ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.