معرفی نشریه آرشیو رازی به عنوان مرجع بین المللی

معرفی نشریه آرشیو رازی به عنوان مرجع بین المللی

پایگاه خبری البرزما- نوید داداش پور دواچی گفت: فصلنامه علمی پژوهشی «آرشیو رازی» که از دی ماه سال ۱۳۱۷ انتشار آن به زبان انگلیسی آغاز شده با داشتن شاخص‌های لازم در پایگاه استنادی «پاپ مد» آمریکا به عنوان مرجع علمی پذیرفته شد.پاپ مد، یکی از مهم‌ترین بانک‌های علمی اطلاعاتی دنیا در زمینه تحقیقات پزشکی، دامپزشکی و دارویی است.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: نشریه آرشیو رازی به عنوان قدیمی‌ترین نشریه علمی کشور برای ورود به نمایه ساز‌های معتبر و مهمی مانند «آی. اس. آی» (ISI) و «پاپ مد» به روز رسانی شده است.

وی افزود: اعمال تغییراتی در رویه انتشار و چاپ مقالات در این نشریه با یک هدف گذاری بلند مدت در سال ۱۳۹۲ آغاز و در مدت ۴ ماه برنامه شناسایی، یکپارچه سازی شاخص‌های استاندارد چاپ مقالات و رعایت آن در نشریه آرشیو رازی انجام شد.
داداش پور دواچی گفت: مرجع دهی صحیح از مهم‌ترین اقداماتی است که در ساماندهی آرشیو رازی رعایت شده است.
وی افزود: با توجه به اهمیت همگون، یکنواخت و استاندارد بودن مقالات برای چاپ در نمایه ساز‌های معتبر بین المللی، مقالات پذیرفته شده نویسندگان پس از پذیرش نیز بررسی می‌شود تا از بروز هرگونه ناهمگونی در رفرانس‌ها و سایر استاندارد‌های ساختاری پیشگیری به عمل آید.
وی افزود: این تغییرات سبب شد نشریه آرشیو رازی با یک پله بهبود از طبقه بندی چهار به طبقه بندی سه (Q۳) صعود کند که از نظر کیفی رویدادی مهم است و با ادامه این روند در آینده نزدیک به Q۱ خواهد رسید.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی افزود: معیار‌هایی مانند کیفیت زبان انگلیسی مجله، برخورداری از سبکی مناسب و منحصر به فرد در ارجاع نویسی مقالات، کنترل متن مقالات از نظر محتوا و نگارش به منظور پیشگیری از سرقت ادبی و علمی و تولید فایل‌های XML ویژه مدلاین که کاری سخت و زمان بر است، از جمله شاخص‌های ورود به پاپ مد است که همه را رعایت کردیم.

نشریه آرشیو رازی اکنون به نشانی اینترنتی:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=%۲۲Arch+Razi+Inst%۲۲%۵Bjour%۵D در پایگاه استنادی پاپ مد نمایه شده است.
موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی از سال ۱۳۰۳ در منقطه حصارک کرج فعال شده است.
این موسسه تامین کننده بخشی زیادی از واکسن انسانی و دامی کشور است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.