اولین جلسه دادگاه شکایت ایران از آمریکا

اولین جلسه دادگاه شکایت ایران از آمریکا

پایگاه خبری البرزما- دادگاه لاهه امروز (۵ شهریور) اولین جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به منظور برداشته شدن تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه کشورمان را برگزار می‌کند.دادگاه لاهه، عالی‌ترین مرجع حقوقی سازمان ملل برای حل مناقشات بین‌المللی به شمار می‌رود که احکام آن الزام‌آور هستند اما با این حال، برخی احکام آن در گذشته از سوی برخی کشورها از جمله آمریکا نادیده گرفته شده‌اند.

روند استماع اولیه نظرات نمایندگان دو طرف درباره تحریم‌ها تا چهار روز ادامه خواهد داشت و ایران در این جلسات از دادگاه لاهه خواهد خواست که تحریم‌های اعمال شده از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، علیه کشورمان را ملغی اعلام کند.

بر اساس، زمان‌بندی اعلام شده، امروز (دوشنبه) نوبت نماینده ایران است که از ساعت ۱۰ صبح الی یک بعدازظهر به وقت محلی (هلند) شکایت کشورمان از آمریکا را در دادگاه لاهه اعلام کند و فردا (سه‌شنبه) نیز نماینده آمریکا رسما و به صورت شفاهی مواضع واشنگتن را در این باره بیان خواهد کرد. در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (هفتم و هشتم شهریور) نیز این روند تکرار خواهد شد.

انتظار می‌رود وکلای دولت آمریکا در جلسه روز سه‌شنبه اعلام کنند که رسیدگی به مسئله تحریم‌های واشنگتن علیه ایران در صلاحیت دادگاه لاهه نیست و این اقدام آمریکا نیز منافاتی با قراردادی که در سال ۱۹۵۵ میان دو کشور امضا شده و از نظر واشنگتن اکنون دیگر فاقد اعتبار است، ندارد.

این در حالیست که دادگاه لاهه همچنان قرارداد ۱۹۵۵ میان ایران و آمریکا را با وجود آنکه دهها سال پیش از انقلاب اسلامی ایران به امضا رسیده است، معتبر می‌داند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در خصوص شکایت ایران از آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و اِعمال مجدد تحریم‌ها، بر پایه قرارداد ١٩۵۵، از آمریکا شکایتی در دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) مطرح کرده است.

وی اضافه کرد: ما معتقدیم جمهوری اسلامی از موضع بسیار قوی برخوردار است، البته آمریکایی‌ها ممکن است چنین موضوعاتی را در دیوان لاهه مبنی بر درخواست مذاکره مجدد مطرح کنند، اما این حرکت کاملا تبلیغاتی است. دیوان قطعا به تمامی جوانب پرونده ایران توجه دارد و ما معتقدیم دعوای مذکور کاملا حقوقی است و امیدواریم دیوان به نفع جمهوری اسلامی ایران رأی دهد.

خبرگزاری فرانسه چندی پیش گزارش داد شاید صدور حکم موقت درباره شکایت ایران از آمریکا درخصوص تحریم‌ها ۲ ماه و صدور حکم نهایی تا چندین سال به طول بانجامد.

دادگاه لاهه همچنین قرار است جلسات استماع شکایت ایران از آمریکا درباره مصادره حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان را از ۱۶ مهر امسال به مدت ۵ روز برگزار کند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.