البرز دارنده یکی از نخستین کتاب های چاپ سربی ایران

البرز دارنده یکی از نخستین کتاب های چاپ سربی ایران

پایگاه خبری البرزما -پژوهشگر و البرز پژوه با اشاره به پیشینه فرهنگی و تاریخی استان البرزاعلام کرد که یکی از نخستین کتاب های چاپ سربی یران متعلق به استان البرز است.

حسین عسکری به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: این هفته فرصتی مناسبی است که یکی دیگر از افتخارات تاریخی و فرهنگی استان البرز در حوزه کتاب معرفی شود.
وی ،کتاب «مجالس المتقین» نوشته آیت الله شیخ محمّدتقی برغانی معروف به شهید ثالث از مشاهیر استان البرز، در ردیف نخستین کتاب های چاپ سربی مصوّر ایران است که در روزگار قاجار در چاپخانه سربی منوچهر خان گرجی معروف به معتمدالدوله به چاپ رسید.
معتمدالدوله (درگذشت ۱۲۶۳ قمری) از رجال دوره حکومت فتحعلی و محمّدشاه قاجار و بنیانگذار نخستین چاپخانه های دولتی در ایران است.
عسکری گفت: کتاب هایی که از این چاپخانه بیرون آمده به کتاب های چاپ معتمدی معروف است و در دوره قاجار ۹ نفر دارای لقب معتمدالدوله بودند که یکی از آنها منوچهرخان گرجی بود.
وی یادآور شد: معتمدالدوله در یک خانواده مسیحی در تفلیس به دنیا آمد و در جوانی به اسلام گرایید.
معتمدالدوله حوالی سال های ۱۲۳۹ ـ ۱۲۴۰ قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار و با همکاری میرزا زین العابدین تبریزی بانی نخستین چاپخانه سربی در تبریز، مبادرت به تاسیس چاپخانه دولتی در شمال غربی محلّه بازار تهران کرد.
کتاب فارسی مجالس المتقین، مجموعه پنجاه سخنرانی مذهبی شهید ثالث به مناسبت ماه رمضان در یکی از مساجد شهر قزوین است.
اصرار مستمعان او را واداشت تا این سخنرانی ها را به کتاب تبدیل و آن را منتشر کند.
آیت الله شیخ محمّدتقی برغانی معروف به شهید ثالث فقیه مبارز و امام جمعه قزوین در روزگار قاجار بود که در حدود سال ۱۱۸۳قمری در روستای برغان از توابع شهرستان ساوجبلاغ واقع در استان البرز زاده شد.
مبارزه او با فرقه های شیخیّه و بابیه موجب شد که به هنگام عبادت در مسجد مورد حمله تروریستی عوامل فرقه ای قرار گیرد و در سال ۱۲۶۳ قمری به شهادت رسید.
آثار علمی قابل توجّهی از شهید ثالث در دست است که گواه بر قدرت علمی و شخصیّت جهادی او است.
شهید ثالث دارای ۱۰ پسر و چهار دختر بود که نوادگان وی با نام خانوادگی شهیدی در قزوین، ساوجبلاغ و عراق معروف هستند.
هفت تن از پسران او مجتهد بودند و سه تن دیگر تحصیلاتی نزدیک به اجتهاد داشتند.
آرامگاه او در نزدیکی بقعه امامزاده حسین(ع) شهر قزوین است.
روستای برغان در ۱۰کیلومتری شمال غربی کرج واقع است .

.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.