حوزه پژوهش در ایران عقیم و محروم مانده است

حوزه پژوهش در ایران عقیم و محروم مانده است

پایگاه خبری البرزما- رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه پژوهش در ایران عقیم و محروم مانده و متاسفانه غبار محرومیت و بی‌توجهی بر چهره بسیاری از طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی نشسته است.

عزیز اکبریان با بیان اینکه نیازمند گفتمان جدیدی در حوزه تحقیق و پژوهش هستیم، گفت: مخاطب ما در حوزه پژوهش و فناوری افراد عادی نیستند بلکه نخبگان و اندیشمندانی را مخاطب داریم که نیازمند تکریم و توجه هستند و به راستی که می توان از آنها به عنوان چرخندگان چرخ های علم و دانش یاد کرد و بسیاری از پیشرفت های عصر معاصر نیز مرهون تراوشات ذهنی آنهاست.

عضو خانه ملت در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش اقدام قابل دفاعی است اما به شرطی که توجه به دستاوردهای پژوهانه تنها منوط به یک هفته خاص در طول سال نشود و آغوش مسئولان و نهادها برای استقبال از طرح های مطالعاتی و پژوهشی همواره گشوده باشد و بدانیم که هزینه کرد در این عرصه بهترین سرمایه گذاری برای اصلاح فرایندها می باشد.

نماینده مردم کرج در مجلس دهم در بخش دیگری از سخنانش اذعان کرد: متاسفانه حوزه‌های پژوهش و فناوری در کشورمان آنطور که باید و شاید در مدار توجه قرار ندارد حال آنکه عرصه صنعت و معدن به شدت تشنه رویکردهای علمی است و اگر خواهان خودکفایی و ایستادگی در برابر تحریم های یکجانبه غربی ها هستیم، باید به سمت حمایت از تولید ملی و توجه به نخبگان و استعدادهای بومی حرکت کنیم.

اکبریان تصریح کرد: تفکر تکریم ایده های پژوهانه باید در بطن نظام اداری کشور نهادینه شود و در این مسیر رسانه ها از نقش محوری برای بیان مطالبات و دغدغه های موجود برخوردار هستند و باید به سمت و سویی حرکت کنیم که موضوعاتی همچون پژوهش و فناوری اطلاعات به جایگاه واقعی خود در جامعه و نیز نظام علمی دست یابند و این مهم محقق نمی شود مگر با اراده مسئولان در بستر اقدام و عمل.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش بستر مناسبی برای آشنایی بیشتر نهادها با استعدادهای علمی در حوزه پژوهشی است، گفت: مجلس شورای اسلامی نیز به سهم خود از آمادگی لازم برای ایجاد زیرساخت های مناسب به منظور حمایت از پژوهشگران و تجاری سازی ایده های خلاقانه برخوردار است و امیدواریم گفتمان های تازه ای در این باب ایجاد شود.

گفتنی است نمایشگاه هفته پژوهش البرز با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در محل دانشگاه پیام نور کرج افتتاح شد و متشکل از ۳۵۰ غرفه از چهارم الی نهم آذر ماه سال‌ جاری برای بازدید علاقه‌مندان دایر است.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.