۱۰ روزپایانی تعطیلات تابستانی، دهه ازدحام و تلاطم جاده های کشور

۱۰ روزپایانی تعطیلات تابستانی، دهه ازدحام و تلاطم جاده های کشور

پایگاه خبری البرزما- موج پایانی سفرها در ۱۰ روز آخر تعطیلات تابستانی سال ۹۶ جاده های کشور به ویژه در استان البرز فشرده و پرازدحام است و اطلاع از وضعیت راه ها و تقسیم سفر از ضروریات سفر در این روزها و رهایی از ترافیک است.در این بین استان البرز به واسطه واقع شدن در مسیر مواصلاتی ۱۴ استان به ویژه استان های شمالی کشور سهم قابل توجهی در ترافیک جاده ای را به خود اختصاص می دهد.
استان البرز دارای یک هزار و ۴۵۰ کیلومتر آزاد راه، بزرگراه، راه اصلی و فرعی است که با داشتن سهم ۳ درصدی جاده های کشور، ۱۸ درصد ترافیک ایران مربوط به راه های این استان است.
راه های استان البرز اگر چه در روزهای عادی به واسطه قرار گرفتن در مسیر ۱۴ استان کشور و همجواری با پایتخت پرازدحام و پرترافیک هستند، اما در روزهای تعطیل و ایام گردشگری ، تردد در این جاده ها آزار دهنده و نفسگیر است.
با اینکه در تابستان امسال روزهای پرترافیک تر از گذشته در جاده های استان از جمله آزادراه تهران – کرج – قزوین و جاده کرج – چالوس تجربه شد، اما در روزهای پایانی تابستان و در آستانه فصل پائیز و سال تحصیلی جدید، ترافیک جاده های استان شبانه روزی شده است.
این روزها و شب ها حجم ترافیک در راه های البرز کیلومترها طول دارد و مسافران خسته ساعت ها در ترافیک سنگین می مانند.
با این حال مسئولان اجرایی استان البرز به مردم توصیه می کنند که سفرهای آخر تابستان را تقسیم بندی و با برنامه ریزی صیحیح خود را از دام ترافیک سنگین برهانند.
تقسیم سفرها و برنامه ریزی برای رفت و برگشت از مواردی است که باید مسافران به آن توجه کنند.
کاهش سفرها به شمال کشور و رفتن به دیگر مناطق ایران پهناور از مهمترین توصیه ها برای دوری از گرفتاری ترافیک است.
دکتر مهرداد بابایی رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز گفت: مسافرانی که در روزهای پایانی سفرهای تابستانی قصد مسافرت دارند می بایست قوانین رانندگی را جدی بگیرند و مسافرت ها را به لحظات آخر موکول نکنند.
وی ادامه داد: در ساعات پایان سفر ، گردشگران باید طوری برنامه ریزی کنند که پس از صرف ناهار یا در ساعت اولیه صبح نباشد، چرا که در این زمان ها خواب آلودگی رانندگان بیشتر می شود و همین امر سبب بروز تصادفات و واژگونی خودرو خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد:مسافران می بایست با سرعت مطمئنه حرکت کنند تا سفری ایمنی را تجربه کنند.
وی ادامه داد: در مواقعی که جاده کرج- چالوس یکطرفه می شود فضا برای سرعت زیاد می شود و برخی از رانندگان نمی توانند سرعت خودرو خود را کنترل کنند و منجر به تصادف می شود.
بابایی اظهار داشت: تصادف های جرحی به خصوص در جاده کرج- چالوس زمانی رخ می دهد که این جاده از سمت مرزن آباد به کرج یکطرفه می شود .
رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز گفت: در صورت تصادف و یا واژگونی خودرو که منجر به مصدومیت مسافران می شود با شماره تلفن ۱۱۵ تماس بگیرند و ضمن دادن آگاهی از وضعیت دقیق مصدوم و مکان حادثه به مشاوره و توصیه های نیروهای اورژانس نیز توجه داشته باشند .
سرهنگ رضا گودرزی فرمانده پلیس راه استان البرز در این خصوص با اشاره به آمار سفرهای تابستانی، گفت: آمار تردد خودرویی طی این مدت زمان در جاده های البرز به اوج خود رسید به طوری که طی ۲۴ ساعت گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار تردد به ثبت رسید که بیشترین تردد سال حساب می شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه آخرین روزهای سفرهای تابستانی است نیروهای پلیس راه استان البرز بیشترین فشارکاری را متحمل می شوند.
گودرزی افزود: اکنون ۸۰ تیم خودرویی، ۵ تیم موتور سوار پلیس راه و ۲۰ تیم کمکی نیز از فرمانده انتظامی استان ،۴۰ نفر نیروی کمکی از پادگان شهید چمران برای این ایام به کار گرفته شده تا مدیریت سفرهای تابستانی انجام شود.
این مسئول با اشاره به اینکه آمادر تصادفات جاده ای نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۴ درصد کاهش داشته، افزود:حضور شبانه روزی ماموران پلیس راه البرز در جاده های این استان ، جابه جایی مدیران پاسگاه ها، به کار گیری خودروهای کمک دار برای جاده های کوهستانی و فعالیت خودرو های تیز روز در آزاد راه کرج- قزوین از جمله عواملی است که در کاهش تصادفات تاثیر گذار بوده است .
وی بیان داشت: گسترش تیم ها در جاده های تفرجگاهی استان از دیگر عواملی است که تصادفات را کاهش داد.
گودرزی با بیان اینکه فرهنگ رانندگی نیز افزایش یافته ، گفت: رانندگان نیز مراعات می کنند و این امر نیز در کاهش تصادفات جاده ای موثر است.
فرمانده پلیس راه استان البرز اطلاع رسانی به موقع رسانه ها در خصوص وضعیت ترافیکی و جاده های استان البرز را از دیگر اقداماتی دانست که در کاهش تصادفات و آمار تلفات جاده ای تاثیر گذار بوده است.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.