شنیدنی های فعالان عرصه مارال چرم

جدول محتوا

پایگاه خبری البرزما- مجموعه مارال چرم با نام کرج عجین شده است .برندی که پایگاه اصلی خود را شهر کرج قرار داده و توانسته در صنعت چرم جزو برندهای معروف شود، با اشتغالزایی بخشی از بیکاری جامعه را کاهش داده و اگر تسهیلات لازم برای آنها فراهم شود چه بسا بیش از این بتوانند در این راستا فعالیت داشته باشند . بازارهای جهانی را فتح کرده اند و کالای تولیدی آنها با نمونه خارجی قابل رقابت می باشد . حرف های زیادی برای گفتن داشتند در واقع مشکلات اکثر فعالان عرصه صنعت کم و بیش یکسان است با این حال شنیدن حرف صنعتگران لطف خود را دارد .
خبر نیز فرایند تولید را طی می کند
سید جواد حسینی خواه قائم مقام مدیر عامل مارال چرم با گرامی داشت یاد و خاطره شهید صارمی روز خبرنگار را به خبرنگاران حاضر تبریک گفت و اظهار داشت : کار خبرنگاران را باید کار تولیدی دانست چرا که خبر نیز در چرخه تولید قرار می گیرد . وی اعتقاد داشت وقتی یک کالایی در چرخه تولید قرار می گیرد و یک نفر برای آن وقت می گذارد و افرادی خواهان آن کالا هستند قطعا باید برای آن هزینه پرداخت نمود و تفاوتی ندارد این کالا خبر باشد یا یک لباس چرمی . وی در ادامه به مشکلات همه تولید کنندگان اشاره نمود و گفت : تولید کنندگان مشکلات یکسانی دارند فارغ از اینکه این تولید کنندگان کالای خبری تولید کنند یا کالای مصرفی ، خبرنگاران به عنوان تولید کنندگان خبری مشکلات عدیده ای دارند که مشکلات بیمه ای ، مشکلات معیشتی ، مشکلات حرفه ای وعدم امنیت شغلی از جمله مهمترین مسائلی است که یک خبرنگار یا آن دست به گریبان است .
تولید کنندگان مشکلات یکسان دارند
حسینی خواه در ادامه به تولید در حوزه چرم پرداخت و گفت : ما نیز در تولید صنایع چرمی مشکلات خاص خود را داریم. علی رغم اینکه مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) امسال را به اسم اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری کردند که نشان دهنده اهمیت اشتغالزایی است باز همچنان مشکلات عدیده گریبان تولید را گرفته و به این راحتی ها دست بردار نیست .
مارال چرم از ابتدا تا اکنون
مجموعه مارال چرم از حدود ۲۱ سال پیش جزو پیش قراولان صنعت چرم می باشد و فعالیت خود را بدون هیچ چشمداشتی به دولت شروع کرده و این مسیر را طی نموده و به موفقیت هایی دست پیدا کرده است. وی با اشاره به فعالیت سایر واحدهای تولیدی شبیه مارال چرم در سایر کشور هاگفت: در حالیکه در کشورهای دیگر برای تولید کننده ای که در ابتدای راه قرار دارد شرایط و تسهیلاتی را در نظر می گیرند تا تولید کننده تازه کار بتواند به راحتی فعالیت خود را آغاز کند این شرایط تا کنون برای مجموعه ما و دیگر واحدهای تولیدی فراهم نشده، علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری مدظله العالی بر اقتصاد مقاومتی و تسهیل برای اشتغالزایی هنوز سیاست تشویقی در این راستا اجرا نشده است .
سابقه کهن صنعت چرم صنعتی در ایران
وی با اشاره به قدمت صنعت چرم در ایران گفت : برای واکاوی این صنعت به سال های خیلی دور نمی رویم و از دوران معاصر خود که مرحوم ایروانی صنعت کفش ملی را بنیان گذاری نمود شروع می نماییم . در دوران جدید مرحوم ایروانی بیش از ۳۰ الی ۴۰ کارخانه با صنایع مرتبط راه اندازی نمود، ولی متاسفانه هر چه از آن سال ها به دوران فعلی رسیدیم سیاست های اشتباه صنعت چرم را به نابودی کشاند . زمانی که ایران صنعت کفش ملی ، وین و بلا را داشت کشورهای ترکیه ، چین، فیلیپین ، ویتنام و سایر کشورهای فعال در عرصه چرم و کفش حرفی برای گفتن نداشتند، کفش ملی نه تنها در منطقه خاورمیانه بلکه در آسیا حرف برای گفتن داشت که متاسفانه امروز شاهد چیز دیگری هستیم و اگر دوباره سیاست های اشتباه تکرار شود به روزهای بعد از جنگ برمی گردیم روزهایی که کفش ملی تعطیل و به انبار ایران خودرو تبدیل شد .
ظرفیت بالای صنایع دستی در ایران
حسینی خواه به ظرفیت بالای صنایع دستی به اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده اشاره نمود و گفت : باید نگاه ملی به صنایع دستی به عنوان یک فرهنگ داشته باشیم کدام صنعت است که می تواند در هر متر مربع برای یک نفر اشتغالزایی داشته باشد ؟ تنها صنایع دستی است که این هنر را دارد . زحمتی که در صنایع دستی کشیده می شود علاوه بر اشتغالزایی می تواند نشان کشور در جهان باشد .
سیاست تولیدی مارال چرم
مجموعه مارال چرم به جای گام نهادی در وادی دلالی تر جیح داده تا راه سخت تولید را در پیش بگیرد مطلع هستید اشتغالزایی برای ۲۰۰ الی ۳۰۰ نفر و سر و سامان دادن به آنها در شرایط امروز کاری سخت و دشوار است . در چند سال گذشته اکثر واحدهای تولیدی، تعداد نیروهایشان کاسته شده ولی لیست بیمه مجموعه مارال چرم بر تعداد کارگرانش افزوده شده و به نظر من تولید کننده، این کار ارزشمند و قابل تقدیر می باشد.
ظرفیت بالای مارال چرم در توسعه
حسینی خواه خاطر نشان ساخت : اگر حمایت شویم و موانع از سر راه ما برداشته شود مارال چرم بیش از این می تواند در زمینه اشتغالزایی نقش آفرینی داشته باشد مجموعه مارال چرم می تواند نماینده خوبی از ایران در صنایع چرم کشور باشد . صنعت چرم صنعت اشتغالزایی است و ظرفیت نامحدودی دارد، اگر ظرفیت سازی شود منجر به صادرات می شود و مارال چرم این قابلیت را دارد که همه ایده ها را تجاری سازی کند.
ارزش صنعت چرم بیش از نفت است
اگر خواسته باشیم از نظر ارزشی مقایسه کنیم یک جفت کفش یا یک کیف برابر با یک بشکه نفت می باشد، در این چند ساله ما همواره به دنبال وصول پول هایمان از صنعت نفت بودیم در صورتی که می توانیم به اندازه خیلی کمتر از آنچه که در صنعت نفت سرمایه گذاری می شود در این صنعت سرمایه گذاری نمود و دستاوردهای خیلی بهتری داشت تاکید می کنم می توانیم با سرمایه گذاری در صنعت چرم بیش از آنچه که خواسته باشیم به دست بیاوریم .
حوزه چرم حوزه تخصصی است
قائم مقام مارال صنعت چرم را تخصصی دانست . وی افزود : حوزه چرم به تخصص بالایی نیاز دارد، ما حدود ۴۴سال نفر در این حوزه تخصص و فعالیت داریم و اگر همه این سال ها تخصص را روی هم بگذاریم نباید انتظاری غیر از این از مجموعه مارال چرم داشته باشیم و این مجموعه باید بتواند موفق عمل کند. در امر صادرات دولت می تواند با اتخاذ سیاست های صحیح مشکلات گمرکی و مشکلات ارسال کالا به کشورهای خارجی را از جلوی پای ما بردارد . با توجه به حضور ما در بازار کشورهای قزاقستان، ایتالیا استرالیا با مشکل حمل و نقل و ارسال کالا به این کشورها مواجه هستیم چرا در کشور ترکیه یک محموله باری می تواند ظرف مدت یک یا دو هفته به مسکو ارسال شود ولی در ایران فقط دو هفته زمان می برد تا یک محموله باری جمع شود. مطلع هستیم که این معضلات باید به تدریج حل می شود ولی توقع داریم تسریع در آن صورت پذیرد در واقع وقتی این مشکلات حل گردد بازرگان خارجی ترجیح می دهد که با طرف ایرانی که کالای با کیفیت تولید می کند وارد همکاری شود .
ارتباط بانک های خارجی برای ایجاد خطوط ارتباطی از دیگر مشکلات ما است برای خرید ماشین آلات ما باید نقدا وارد عمل شویم چندی پیش تیغ یکی از دستگاه های ما دچار فرسودگی شد حدود ۲۰ روز درگیر نامه نگاری بودیم تا به طرف تجاری مان در ایتالیا نامه بزنیم که ما تولید کننده محصولات چرمی هستیم من تولید کننده اگر برای یک تیغ این همه وقت بگذارم چگونه می توانم به دیگر کارهایم رسیدگی کنم ؟
تاثیر مثبت برجام در مروادات تجاری
برجام، دیدگاه کشورهای خارجی را به ایران اصلاح نمود ولی برای بهره برداری از آن زمان لازم است . هنوز روابط ما با دنیا خیلی باز نشده قبل از برجام برای گرفتن ویزا و رفتن به کشورهای خارجی جهت شرکت در نمایشگاه های خارجی با مشکلات عدیده مواجه بودیم ولی این، همه مشکلات ما نیست بعضی از مشکلات نیز وجود دارند که باید به تدریج حل نمود.
با اتخاذ سیاست های درست مجموعه های موفق را تشویق کنیم
اگر مجموعه ای تعداد پرسنلش افزایش پیدا کرد سریع به فکر پول گرفتن از آنها نیفتیم بیاییم با سیاست های تشویقی توانمندی آنها را در افزایش ایجاد تعداد شغل بالا ببریم. متاسفانه به ما می گویند شما چون ظرفیت پرسنل خود را افزایش داده اید باید چنین و چنان کنید در صورتی که اگر اندکی سیاست حمایتی از مجموعه ما داشته باشند ظرفیت ما به چند برابر بیش از این افزایش پیدا می کند . در حوزه صادرات مجموعه مارال چرم به موفقیت های لازم دست پیدا کرده افق صنعت مارال چرم مبتنی بر توسعه است در واقع وقتی متخصصین این فن از مجموعه مارال بازدید به عمل می آورند و مجموعه را می بینند حیرت می کنند، ولی متاسفانه در ایران کسی ارزش کار ما را نمی داند.
قدرت اشتغالزایی صنعت چرم
در مجموعه تولیدی مارال چرم ۲۵۰ نفر و نزدیک به ۳۰۰ نفر در فروشگاه ها مشغول کار هستند همچنین بیش از ۵۰۰ نفر خارج از مجموعه برای مارال چرم کار می کنند. کسی که در حوزه تولید فعالیت داشته باشد می داند که اشتغالزایی چه کار دشواری است آیا واقعا دولت می تواند برای دو نفر اشتغالزایی داشته باشد؟
در ماه بیش از ۲۰ هزار قطعه چرم با رعایت کلیه موازین شرعی تولید می کنیم که کار سخت و طاقت فرسایی است خوبی خرید از برند ایرانی این است که خریدار مطمئن است که در تولید محصول کلیه امور شرعی رعایت شده در حالیکه در محصولات چرم خارجی که به صورت قاچاق وارد شده چرم حیواناتی که از نظر اسلام حرام گوشت و نجس می باشد در حال فروش می باشد.
کرج، پایگاه اصلی مارال چرم
در حال حاضر کرج را با مارال چرم می شناسند مجموعه مارال چرم در استان البرز موفق عمل کرده در سایر شهرها نیز به مانند تبریز، اصفهان، بوشهر، یزد، همدان، سمنان، شیراز ، اهواز و کرمانشاه و به زودی مشهد بیش از ۴۰ فروشگاه داریم و در حال فعالیت هستیم .
سخن پایانی :
چون کالای ما برند محسوب می شود و باید تبلیغات داشته باشیم به این بهانه بر ما آسان نمی گیرند و آنچنان که باید و شاید می توانند حمایت نمی کنند . نکته دیگر اینکه مطرح می کنند که حاشیه سود محصولات ما بالاست در صورتی که کالاهای ما به دلیل اینکه کار دست هستند ارزش افزوده بالا دارند مثل طلا که خودش با ارزش است، چرم در دنیا گران است مسوولان بدانند اشتغالزایی یک کار مقدس می باشد و باید با تمام توان حمایت عملی از این کار به عمل بیاورند.
داووددهقانی محمودآباد

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.